Zwierzę w domu seniora – tak czy nie?

Z niektórymi seniorami mieszkają zwierzęta. Inni marzą o tym, aby mieć w domu czworonożnego przyjaciela. Jeszcze innym zwierzaka raz na jakiś czas podrzuca rodzin. Zwierzak to kłopot, dodatkowy obowiązek czy przyjaciel domu? Posiadanie zwierzaka może nieść za sobą wiele dobrego. Dziś opowiadamy o opiece nad seniorem i jego zwierzakiem. 

Korzyści płynące z posiadania zwierzaka

Posiadanie zwierzaka może okazać się bardzo korzystne zarówno dla seniora, jak i dla opiekunki. Pies czy kot może stać się prawdziwym przyjacielem seniora. Podopieczny, mają psa czy kota, może czuć się mniej samotny i rzadziej angażować opiekunkę. Równocześnie posiadanie zwierzaka niesie za sobą konieczność opiekowania się ni, co oznacza dodatkowe obowiązki dla opiekunki. Z psem trzeba wychodzić na spacer, a kotu sprzątać kuwetę, nawet rybkom trzeba czyści akwarium. Jednocześnie wyjście z psem to świetna okazja do spaceru i utrzymania aktywności fizycznej, do bycia choć przez chwilę na powietrzu, chwila dla siebie. 

Zwierzak dla seniora

Zwierzę może być nie tylko towarzyszem, może mieć też wpływ na stan zdrowia seniora. Psy służą przecież do dogoterapii, a nawet jeśli nie są do tego przygotowane, mogą mieć zbawienny wpływ na stan zdrowia i ducha starszej osoby. Sama obecność zwierzaka daje bowiem dużo radości, senior, który może pogłaskać psa czy kota czuje się mniej samotny i bardziej potrzebny. 

O niektórych zwierzętach mówi się też, że pomagają leczyć choroby. 

Koty, które leczą? 

O tym, że koty mają magiczną moc uleczenia mówi się od dawna. Nie bez powodu to właśnie koty często towarzyszą w baśniach i legendach czarownicom i czarodziejom. Ale czy wiesz, że pozytywny wpływ kotów na zdrowie potwierdzają też badania? Koty poprzez swoje monotonne mruczenia są w stanie sprawić, że u ich opiekunka spada poziom stresu, obniża się ciśnienie krwi a nawet poziom cholesterolu. Koty pomagają też uśmierzać ból kładą się często w obolałych miejscach, ogrzewają je i sprawiają, że ból staje się mniej dokuczliwy. Koty są idealne dla osób starszych, felionoterapia, czyli leczenie przy obecności kota jest popularne m.in. w krajach skandynawskich, w tamtejszych domach starości z podopiecznymi mieszkają koty, a jeśli nie ma ich na stałe, to często odwiedzają seniorów. 

Zwierzak w życiu seniora

Zwierzak w życiu seniora może być bardzo ważną postacią. Nie tylko wpływa pozytywnie na stan zdrowia, ale motywuje do aktywności, osłabia poczucie osamotnienia, pozwala utrzymać więź emocjonalną. Zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na stan psychiczny seniora. Nawet podopieczni z otępieniem czy demencją bardzo dobrze reagują na obecność zwierząt. Seniorzy otwierają się przy nich.

Zwierzak to oczywiście dodatkowy obowiązek dla opiekunki, ale liczba plusów sprawia, że nie należy się szczególnie bać opieki nad seniorem, który ma w domu czworonoga. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!