Porady dla opiekunek osób starszych

Jak przygotować się do wyjazdu

Praca Opiekunki osób starszych łączy się z licznymi wyjazdami, a co za tym idzie częstym pakowaniem się i przygotowywaniami na długi pobyt poza domem. Dlatego chcielibyśmy, żeby osoby, które z nami współpracują jechały przygotowane na każdą ewentualność.

Pamiętajmy, że wyjazd do pracy, to wyjazd na ok. 2 miesiące. Dobrze przygotować się na wszelkie ewentualności.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę niezbędnych rzeczy, które należy ze sobą zabrać

Ważne dokumenty:
•    dowód osobisty
•    prawo jazdy (jeżeli posiadamy)
•    nr polisy ubezpieczeniowej
•    dokumenty które otrzymują Państwo od GoWork.pl - umowa, polecenie wyjazdu, bilet lub nr rezerwacji

Rzeczy osobiste:
•    środki do higieny osobistej, kosmetyki
•    leki, jeśli przyjmują Państwo na stałe
•    ręczniki
•    wygodne i stosowne do pory roku ubrania oraz obuwie


Rzeczy dodatkowe:
•    sprawny, naładowany telefon z włączoną usługą roamingu oraz ładowarkę
•    ok 100 euro na niespodziewane wydatki
•    zapisane imię oraz nazwisko opiekuna kontraktu
•    spis numerów telefonów do GoWork.pl, do opiekuna kontraktu oraz rodziny, do której jedziemy i numeru alarmowego
•    warto zabrać ze sobą polskie czekoladki, na przywitanie z niemiecką rodziną :)

Dodatkowe porady:
•    osoba wyjeżdżająca powinna być na dworcu/stacji godzinę przed planowanym odjazdem pociągu/autokaru
•    Opiekunka powinna przed wyjazdem zapoznać się ze schorzeniami podopiecznego, aby wiedzieć z czym będzie miała styczność
•    powtórzyć słówka/zwroty w języku niemieckim, szczególnie choroby oraz czynności związane z opieką
•    powyższą listę przygotowaliśmy w trosce o naszych pracowników, ponieważ zależy nam na Państwa bezpieczeństwie i wygodzie.
•    jeżeli będą Państwo przygotowywali się do wyjazdu zgodnie z naszymi wskazówkami, nic nie powinno Państwa zaskoczyć ani na wyjeździe, ani w podróży.

Życzymy powodzenia oraz dużo zadowolenia z pracy!

Jak przygotować się do pracy Opiekunki

Kilka wskazówek dotyczących przygotowania się do pracy w Niemczech

Społeczeństwo niemieckie, to społeczeństwo starzejące się, które potrzebuje opieki. Osoby decydujące się na pracę z osobami starszymi muszą liczyć się z tym, że jest praca trudna i wymagająca poświęcania, ale jeżeli zaangażujemy się w pełni, możemy odczuć też wiele satysfakcji. Ze względu na trudny charakter pracy bardzo ważna jest dobra organizacja, działanie zgodnie z planem i profesjonalnie podejście do opieki.

Prócz kwestii  zadaniowych, bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie. Praca ta wymaga wiele empatii, cierpliwości oraz umiejętności radzenie sobie ze stresem, jednak stosując się do kilku poniższych wskazówek nasza praca może stać się przyjemna, zarówno nasz czas jak i podopiecznego będzie upływał w miłej atmosferze.

Jak opiekować się osobą w podeszłym wieku?
Poczucie odpowiedzialności za stan osoby podopiecznej, która w związku z wiekiem potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, może być przytłaczające. Jeśli sprawujesz opiekę nad seniorem, pamiętaj o następujących wskazówkach, które pomogą ci podołać licznym obowiązkom:

•    Planuj każdy dzień – ustalony harmonogram czynności sprawi, że poczujesz kontrolę nad swoimi działaniami. Zapisz, które czynności wykonujesz sama, a które z pomocą swojego podopiecznego.
•    Staraj się wspierać starszą osobę, nie wyręczając jej. Jeśli stan zdrowia seniora pozwala na wykonywanie drobnych prac domowych, nie zniechęcaj go do tego. Zachowanie sprawności fizycznej jest bardzo ważne dla samopoczucia osób w starszym wieku.
•    Zachęcaj seniora do ruchu – w podeszłym wieku intensywny trening jest niewskazany, ale spacery - jak najbardziej. Jeśli twój podopieczny unika aktywności ruchowej z powodu jakiś dolegliwości znajdź sposób, aby go przekonać.
•    Pomóż swojemu podopiecznemu zachować sprawność umysłu – wzmacniaj jego umysł rozmową, grą w szachy lub inne gry planszowe, krzyżówkami.
•    Nie lekceważ u siebie oznak przemęczenia. Jeżeli obowiązki opiekuńcze spoczywają przede wszystkim na tobie, w pewnym momencie będziesz potrzebowała odpoczynku. Więc staraj się tak zorganizować plan dnia, żeby wygospodarować, choć chwilkę czasu na odpoczynek.
•    Jeżeli uda ci się znaleźć trochę czasu na relaks, zrób coś dla siebie, poczytaj książkę, gazetę, posłuchaj muzyki lub idź na spacer.
•    Przygotuj się i dowiedz jak najwięcej o schorzeniach, na jakie cierpi podopieczny, dzięki temu opieka będzie łatwiejsza.

Opieka nad osobą w starszym wieku wiąże się z szeregiem obowiązków, którym trzeba podołać. Świadomość bycia potrzebnym jest wspaniałą nagrodą za trud włożony w codzienną troskę o seniora.

Ubezpieczenie Opiekunki

Współpracując z nami Opiekun ma możliwość wyboru pracy w oparciu o warunki polskie lub niemieckie. Nie zapominajmy również, że jako członkowie Unii Europejskiej, mamy prawo do niektórych podstawowych świadczeń i nie musimy za nie dodatkowo płacić. Wystarczy wyrobić sobie kartę Narodowego Funduszu Zdrowia i nie zapomnieć zabrać jej ze sobą na wyjazd.

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?
EKUZ jest traktowana, jako dowód na to, że jej posiadacz uprawniony jest do niezbędnych świadczeń medycznych w czasie pobytu poza krajem ojczystym. Dzięki takiej możliwości nie musimy skracać pobytu ze względów zdrowotnych. Podkreślić należy, iż refundowana jest jedynie niezbędna interwencja medyczna, która umożliwia pacjentowi swobodne funkcjonowanie do końca pobytu. Zakres i rodzaj takich świadczeń zależny jest bezpośrednio od długości pobytu w danym kraju. O tym, jakie świadczenia uznawane są za niezbędne, decyduje lekarz w państwie pobytu. Należy pamiętać, że koszty za działania medyczne będące celem podróży, nie są pokrywane. EKUZ uznawana jest w krajach UE i EFTA.

Jak wygląda karta i czy trzeba ją tłumaczyć?
We wszystkich krajach obowiązuje uniwersalny wzór karty, który może być uzupełniany o elementy dodatkowe, takie jak np. mikroprocesor. Brak mikroprocesora nie jest podstawą do podważenia oryginalności. Wzór karty wygląda następująco:
Każda karta EKUZ wydawana przez kraje UE i EFTA wygląda analogicznie, dlatego nie wymaga tłumaczenia na język docelowy. Na karcie znajduje się usystematyzowany zestaw danych, tj.
•    nazwisko i imię posiadacza karty
•    osobisty numer identyfikacyjny posiadacza karty albo, w razie jego braku, numer ubezpieczonego, od którego pochodzą prawa posiadacza karty
•    datę urodzenia posiadacza karty
•    datę ważności karty
•    kod ISO państwa członkowskiego UE/EFTA wydającego kartę
•    numer identyfikacyjny i akronim instytucji właściwej
•    numer logiczny karty

Ile to kosztuje?
Zarówno złożenie wniosku jak i uiszczenie opłaty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W jaki sposób można skorzystać ze świadczeń na podstawie karty EKUZ?
Jeżeli podczas tymczasowego pobytu poza granicami kraju nastąpi konieczność skorzystania z opieki medycznej, należy udać się tylko i wyłącznie do placówek, które funkcjonują w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż leczenie w kraju tymczasowego pobytu może odbywać się według innych reguł niż w kraju ojczystym, a co za tym idzie, listy zabiegów i świadczeń refundowanych mogą się różnić. Kartę EKUZ należy okazać niezwłocznie po zgłoszeniu się do placówki, aczkolwiek może ona być również ponownie weryfikowana przez lekarza. Samo podanie numeru identyfikacyjnego nie wystarczy!

Telefony alarmowe w Niemczech

Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod następujące numery:
 
•    Polizei in Deutschland / Policja – 110
•    Notruf /Feuerwher in Deutschland / Straż Pożarna – 112
•    Rettungsdienst Rufen / Pogotowie ratunkowe – 112

Dzwoniąc pod numer 112 następuje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Po wyjaśnieniu sytuacji następuje przekierowanie do odpowiednich służb.

Przed rozmową należy przygotować sobie potrzebne dane:

•    miasto, ulica, numer domu lub mieszkania, dane swoje oraz podopiecznego

Przykładowa rozmowa:
Hallo, ich heiße Anna Kowalski. Meine Adresse: Ritterstraße 16, Hattersheim. Ich bin Betreuerin der Frau Schmidt/des Herren Schmidt. Frau Schmidt/ Herr Schmidt ist 88 Jahre alt. Ich brauche ihre Hilfe. Bitte kommen Sie schnell.
Halo, nazywam się Anna Kowalska. Mój adres to Ritterstraße 16, Hattersheim. Jestem opiekunką pani/pana Schmidt. Pani/Pan Schmidt ma 88 lat. Potrzebuje Państwa pomocy. Proszę szybko przyjechać.

 

Jak oszczędzać na rachunkach telefonicznych będąc w Niemczech

Praca za granica łączy się z rozstaniem z bliskimi, dlatego tak ważna jest możliwość ciągłego dostępu do telefonu i kontaktu z rodziną. Warto jest zapoznać się z taryfami, jakie obowiązują przy połączeniach z Niemiec do Polski. Dzięki temu nie wydamy fortuny na telefon.

Z myślą o Opiekunkach na wyjeździe przygotowaliśmy spis operatorów, ich oferty jak również inne możliwości kontaktu z rodziną i najbliższymi.

Telefony na kartę
Poniżej znajdziecie Państwo oferty wybranych operatorów:

Baluworld
Mobilka
Vodafone
Lycamobile
 
Internet
Jeżeli mamy dostęp do Internetu korzystnym rozwiązaniem jest  Skype (odnośnik do skype). Wystarczy założyć konto i można rozmawiać ze swoją rodziną bez żadnych kosztów. Jeżeli nie ma dostępu do Internetu w domu, w którym pracujemy, można sprawdzić czy w miejscowości są Hot Spoty, czyli miejsca, gdzie dostęp do Internetu jest bezpłatny.

Flatrate
Kolejną możliwością jest Niemiecki Telekom oferujący swoim abonentom atrakcyjny dodatek do telefonów stacjonarnych, jakim jest taryfa CountryFlat1. Za jedyne 3,94 Euro miesięcznie można dzwonić za darmo na numery telefonów stacjonarnych w Polsce.  Aktywacja jest bezpłatna, dlatego też, większość rodzin seniorów decyduje się na takie udogodnienie dla swojej opiekunki.

W przypadku, gdy po przyjeździe okazuje się, że rodzina seniora nie zdecydowała się do tej pory na CountryFlat1, warto poprosić podopiecznego lub jego rodzinę o aktywację. Wniosek może złożyć wyłącznie abonent lub osoba z jego pełnomocnictwem.