Trudności starości

Seniorzy mają kłopoty z rzeczami, które nam młodym, zdrowym ludziom wydają się lekkie, łatwe i przyjemne. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to co dla nas jest zwykłą, niewymagającą zbyt wielkiego wysiłku czynnością, dla seniora może być trudne, a nawet niemożliwe do osiągnięcia. Oto lista rzeczy, które sprawiają osobom starszym niemałe trudności.

Odnalezienie się w czasie i przestrzeni

Seniorzy często nie wiedzą jaki jest dzień tygodnia, miesiąca, który mamy rok i która jest godzina. Odnalezienie się w czasoprzestrzeni nastręcza im niemałych trudności. Im proces starzenia się jest bardziej zaawansowany, tym gorzej. Senior nie ma na to wpływu. Ludzki mózg starzeje się, staje się mniej sprawny. Pojawiają się kłopoty z pamięcią, zwłaszcza krótkotrwałą. To dlatego osoby starsze często pamiętają o zdarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, ale zapominają jaki mamy dzień i gdzie odłożyły okulary. Postaraj się być dla seniora wyrozumiała. To naprawdę nie wynika z jego lenistwa czy niechęci do zapamiętania jaką mamy dziś datę. Proces starzenia się tak właśnie działa.

Sen

Wydaje Ci się, że położyć i zasnąć to nic trudnego? Przypuszczasz, że senior złośliwie robi sobie drzemki w dzień, żeby nie spać w nocy? Nic bardziej mylnego. Osoby starsze, w mniejszym lub większym stopniu, mają kłopoty ze snem. Tryb snu zmienia się zresztą na przestrzeni życia. procesy, które zachodzą w ludzkim organizmie sprawiają, że osoby starsze nie są w stanie przespać kilkunastu, a często nawet kilku godzin ciągiem. Naturalną rzeczą jest, że chodzą spać wczesnym wieczorem, by potem obudzić się w nocy i nie móc zasnąć nawet przez kilka godzin mimo tego, że odczuwają zmęczenie i że potrzebują też drzemek w ciągu dnia. Seniorom sen utrudniają też choroby oraz towarzyszący im ból, a nawet przyjmowane leki fizjologia. Trudności z zasypianiem czy rozdrażnienie to częsty skutek uboczny przyjmowanych lekarstw. Seniorzy często mają też potrzebę korzystania w nocy z toalety. W takich warunkach przespanie nocy naprawdę jest niemal niemożliwe.

Jedzenie

Zdrowym, młodym ludziom jedzenie kojarzy się z podstawową życiową potrzebą, którą z przyjemnością zaspokajają, trudno wręcz uwierzyć, że jedzenie może okazać się czymś sprawiającym trudność. A seniorzy nierzadko traktują jedzenie jak wyzwanie. Brak apetytu, który znowu jest wynikiem zarówno fizjologii jak i przyjmowanych leków, to tylko początek. Trzeba zwrócić uwagę także na aspekty takie jak choroby układu pokarmowego, trudności z przeżuwaniem i połykaniem pokarmów, braki w uzębieniu. Jedzenie dla seniora może być naprawdę dużym wysiłkiem.

Starzizm czyli niechęć do starości

Oprócz trudności w codziennym funkcjonowaniu, seniorzy muszą zmagać się też z tym, jak postrzega ich społeczeństwo. W świecie, którym króluje kult młodości i sprawności, osobom starszym żyje się coraz trudniej. Socjologowie podkreślają, że zjawisko niechęci do osób starszych zatacza coraz szersze kręgi. W świecie telewizji, kolorowych magazynów, internetu i instagrama, bycie atrakcyjnym fizycznie staje się bardziej ważne niż kiedykolwiek wcześniej, starość do tego świata nie pasuje. Coraz częściej łączona jest z brakiem atrakcyjności, a coraz rzadziej z mądrością i doświadczeniem. Taki stan rzeczy wydaje się być socjologom i antropologom bardzo niepokojący, przewidują oni, że już niebawem niechęć do osób starszych może przynieść efekty w postaci aktów dyskryminacji a nawet mieć wpływ na polityką, która może stać się wobec seniorów nieprzychylna.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!