Referencje w pracy opiekunki

Kto najlepiej zaświadczy o tym, jakim jesteś pracownikiem? Oczywiście pracodawca. Dlatego warto prosić o referencje. Zdarza się, że to właśnie one decydują o tym, kogo zatrudni rodzina. Osoba, która sprawdziła się już jako opiekunka, budzi zaufanie. 

Dla kogo ważne są referencje?

 

Referencje ważne są dla rodziny podopiecznego. Dlaczego? Warto choć na chwile postawić się w sytuacji bliskich seniora. Powierzają oni bliską, często zupełnie niesamodzielną osobę, pod opiekę zupełnie obcej osoby. To naturalne, że chcą ją poznać, dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Referencje dają taką możliwość. Referencje mogą okazać się przydatne również kiedy szukasz pracy poprzez agencje. Mogę mieć one wpływ na jakość zlecenia jakie otrzymasz oraz wysokość wynagrodzenia. Mogą dawać opiekunce dodatkowe korzyści. W skrócie – im lepsze referencje, tym lepsze oferty wyjazdów. 

Jak otrzymać referencje? 

W Polsce uzyskiwanie referencji nie jest wcale czymś oczywistym, większość opiekunek mogła w ogóle nie zetknąć się z taką formą oceny przez pracodawcę. Jeśli chcesz otrzymać referencje, po prostu o nie poproś. Opinie może wystawić, jeśli jest w stanie, sam podopieczny, ktoś z jego najbliższych, albo twój opiekun z agencji. O referencje poproś pod koniec zlecenia, ale nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Daj pracodawcy czas na przygotowanie dokumentu. 

Jak powinny wyglądać referencje? 

W referencjach dużo ważniejsza jest treść niż forma, jednak aby uzyskać profesjonalnie wyglądający dokument, możesz ściągnąć z sieci gotowy formularz referencyjny. Pracodawca może też po prostu napisać o tym, jak mu się z Tobą pracowało. Pismo powinno zawierać informację o tym, kim i w jakim okresie się opiekowałaś, opisywać ogólne wrażenie podopiecznego lub jego bliskich, mówić o twoich kompetencjach, znajomości języka, sposobie opieki nad seniorem. Pracodawca może, ale nie musi zostawić w referencjach kontakt do siebie – numer telefonu lub e-mail, aby osoby zainteresowane zatrudnieniem opiekunki mogły się z nim skontaktować i uzyskać dodatkowe informacje. 

Jeśli nie referencje, to co? 

Pamiętaj, że żyjemy w  czasach powszechnego dostępu do internetu. Jest duża szansa, że pracodawca, który chce powierzyć Ci opiekę nad bliską mu osobą, będziesz poszukiwał informacji na twój temat. Jakie informacje znajdzie? To zależy tylko od Ciebie! Powinnaś dbać o swój wizerunek w sieci, zwłaszcza, jeśli masz konta w serwisach społecznościowych, gdyż są one źródłem ogromu informacji. Twoje konto na facebooku mówi o Tobie więcej niż myślisz. Zadbaj o to, aby nie było tam zdjęć czy wpisów, które w jakikolwiek sposób mogą o Tobie świadczyć negatywnie.  

Szybki kontakt!
+
Wyślij!