Pierwszy wyjazd – jak spakować walizkę

Przed Tobą pierwszy wyjazd. Formalności domknięte, data wyjazdu ustalona. Pozostało już tylko spakować walizkę. Co do niej włożyć? Bez czego się nie obejdziesz, a co lepiej zostawić w domu? Pakując się z naszą listą, na pewno będziesz przygotowana na każdą ewentualność.  

Dokumenty i informacje

Bez względu na to gdzie i na jak długo wyjeżdżasz, musisz spakować dokumenty. Dowód osobisty i/lub paszport, prawo jazdy, kartę do bankomatu. Jeśli transport organizujesz sobie indywidualnie, nie zapomnij o bilecie.
Przygotuj sobie również listę ważnych numerów telefonów i listę adresów. Powinnaś mieć zawsze pod ręką numer telefonu do koordynatora.

Leki i dokumentacja medyczna

Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, zabierz je ze sobą. Omów wcześniej ze swoim lekarzem na jak długo wyjeżdżasz, odpowiednio wcześnie poproś o recepty i wykup lekarstwa. Zabierz ze sobą również dokumentację medyczną, żeby w razie koniczności skorzystania z wizyty u lekarza móc przedstawić historię choroby.

Wszystko, co ułatwi kontakt

Spakuj telefon i urządzenia elektroniczne, z których korzystasz (tablet, laptop) wraz z ładowarkami. Jeśli korzystasz  z telefonu na kartę zorientuj się gdzie korzystniej ją doładować. Posiadasz transfer danych? Sprawdź u operatora czy korzystanie z internatu za granicą wiąże się z dodatkowymi opłatami i czy nie musisz zwiększyć limitu.

Wszystko, co ułatwi komunikację

Punkt ważny  zwłaszcza dla tych opiekunek, które nie czują się pewnie mówiąc po niemiecku. Na pierwszy wyjazd dobrze zabrać słownik polsko-niemiecki, przydatne mogą być również rozmówki polsko-niemieckie, które zawierają popularne zwroty i związki frazeologiczne.

Odzież, obuwie

Przygotowując się do każdego pobytu poza domem, musisz zabrać ze sobą odzież i wszelkie przedmioty potrzebne do higieny osobistej. Przed spakowaniem walizki zdobądź informacje o miejscu, do którego się wybierasz, sprawdź jaki panuje tam klimat, jakiej pogody możesz się spodziewać. Klimat w Niemczech niewiele różni się od tego w Polsce, ale jadąc na zlecenie np. w Alpy Bawarskie trzeba liczyć się z nieco innymi warunkami atmosferycznymi. Spakuj wygodne buty i ubrania, ale pamiętaj, że przydać może się też przynajmniej jeden bardziej formalny strój.

Polskie książki i prasa

Choć pobyt w Niemczech jest świetną okazją do szlifowania języka i warto korzystać z możliwości czytania niemieckiej prasy, to dobrze zabrać na wyjazd polską książkę lub ulubioną gazetę. Taki drobiazg  może ulżyć w tęsknocie za krajem.

Osobiste drobiazgi

Jeśli w walizce masz jeszcze trochę miejsca, zachęcamy do zabrania kilku drobiazgów, które stworzą w nowym miejscu domowy klimat. Może być to ramka ze zdjęciem najbliższych, ulubiony jasiek czy kubek do kawy.

 

Strona głowna

Data dodania: 2018-04-11