Panie w tej pracy stanowią znakomitą większość, jednak mężczyźni równie dobrze sprawdzają się w tej roli. Są coraz częściej i coraz chętniej zatrudniani przez niemieckie rodziny, a część ogłoszeń skierowana jest wyłącznie do nich.

Pielęgniarka, sekretarka, przedszkolanka, opiekunka. Istnieje całe gro zawodów i specjalizacji, które są mocno sfeminizowane, należy do nich również praca opiekuna osób starszych. Panie w tej pracy stanowią znakomitą większość, jednak mężczyźni równie dobrze sprawdzają się w tej roli. Są coraz częściej i coraz chętniej zatrudniani przez niemieckie rodziny, a część ogłoszeń skierowana jest wyłącznie do nich.

Nie płeć, a cechy charakteru

Opieka nad osobą starszą to zajęcie bardzo wymagające. Aby wykonywać taka pracę należy charakteryzować się cechami, które zazwyczaj przypisuje się kobietom. Należy być opiekuńczym, empatycznym, czułym na potrzeby drugiego człowieka. Jednak czasy, w których „mężczyzna nie płacze” dawno odeszły w zapomnienie, dziś panowie mogą śmiało ronić łzy i okazywać emocje. Opiekują się dziećmi, pracują w szkołach i przedszkolach, zajmują się również opieką nad osobami starszymi. W zawodach tych liczy się nie tyle płeć, co otwarte serce, dlatego mężczyzna może być tak samo dobrym kandydatem na opiekuna co kobieta.

Pan gosposia

Do zadań opiekuna należy nie tylko opieka nad seniorem, ale również prowadzenie gospodarstwa domowego. Ale i z tym panowie nie mają problemu. Od kilku pokoleń mężczyźni coraz bardziej angażują się w życie domowe. Dziś nikogo nie dziwi, że to mężczyzna gotuje, robi pranie czy sprząta. Równouprawnienie widoczne jest nie tylko w życiu zawodowym, ale i poza nim. Mężczyzny, który nie umie włączyć pralki, ze świecą dziś szukać. Nie ma wątpliwości, że przedstawiciele „płci brzydkiej” radzą sobie z obowiązkami domowymi co najmniej tak samo dobrze jak kobiety.

Siła jest mężczyzną

Mężczyźni są silniejsi od kobiet, a siła i tężyzna fizyczna mogą mieć w pracy opiekuna ogromne znaczenie. Seniorzy wymagający opieki to często osoby, które moją problemy z poruszaniem się. Często podczas opieki zachodzi konieczność podnoszenia podopiecznego, transferowania go z łóżka na wózek czy pomagania przy wejściu do wanny. Silnemu mężczyźnie dużo łatwiej poradzić sobie z tymi obowiązkami niż kobietom, które mają mniej siły.

Być jak brat

Niektórzy podopieczni wolą aby zajmował się nimi mężczyzna. Zapotrzebowanie na opiekuna mężczyznę najczęściej zgłaszają właśnie panowie. Niektórzy mniej krępują się swojej niepełnosprawności  czy nagości przy innym mężczyźnie, inni szukają w opiekunie bratniej duszy. Zdarza się również, że o opiekę mężczyzny proszą kobiety. Taka prośba pojawia się najczęściej wtedy, gdy chora wymaga częstego podnoszenia i transferowania.

W sfeminizowanym zawodzie opiekunów seniorów, zdecydowanie jest miejsce dla mężczyzn.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!