Otyłość jest niebezpieczna w każdym wieku, jednak otyłość u seniora wiąże się z dodatkowymi trudnościami. Pielęgnowane latami złe nawyki żywieniowe, leki i brak ruchu sprawiają, że w podeszłym wieku wyjątkowo trudno zrzucić zbędne kilogramy.

Otyłość jest niebezpieczna w każdym wieku, jednak otyłość u seniora wiąże się z dodatkowymi trudnościami. Pielęgnowane latami złe nawyki żywieniowe, leki i brak ruchu sprawiają, że w podeszłym wieku wyjątkowo trudno zrzucić zbędne kilogramy.

Otyły podopieczny

Senior, który ma nadwagę lub jest otyły to wyzwania dla opiekuna, zwłaszcza jeśli jest osobą leżącą lub mającą problemy z poruszaniem się.  chorego, który waży za dużo trudno transportować, a proste czynności, jak np., przebieranie, urastają do rangi problemu. Utrzymanie prawidłowej masy ciała przez podopiecznego jest więc ważne nie tylko dla zdrowia seniora, ale także dla komfortu pracy opiekuna.

Profilaktyka otyłości

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka otyłości obejmuje prawidłową dietę i odpowiednią ilość ruchu. Podopieczny, który wykazuje tendencję do tycia, powinien stosować zbilansowaną dietę i jak najczęściej oddawać się aktywności fizycznej, dostosowanej do jego potrzeb i możliwości. Spacery, marsze, ćwiczenia w domu są uniwersalnym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu.

Racjonalne żywienie

Senior, który potrzebuje zrzucić zbędne kilogramy powinien być odpowiednio odżywiany. Jeśli chcesz, aby twój podopieczny schudł, wyłącz z jego diety wszystko co niezdrowe i tuczące: słodycze, ciasta, słone i słodkie przekąski oraz żywność przetworzoną. Ogranicz ilość spożywanego przez niego cukru, nie słódź kawy i herbaty, a soki i napoje zastąp wodą. Zrezygnuj z białego pieczywa i mąki, zastąp je produktami z pełnego przemiału. Pilnuj, aby senior jadł dużo warzyw, a z owoców wybieraj te, które nie mają zbyt dużo cukru. Serwuj chude mięso i ryby w towarzystwie warzyw i kasz. Nabiał wybieraj  chudy lub półtłusty.

Pilnuj, aby senior zjadał 5 małych posiłków dziennie i nie podjadał między posiłkami.

Otyłość a zdrowie

Otyłość jest przyczyną lub czynnikiem, który przyczynia się do rozwoju różnych chorób. Osoby, które ukończyły 65 lat i są otyłe, częściej narażone są na takie choroby jak nadciśnienie, miażdżyca, insulinooporność czy depresja. Dodatkowe kilogramy są również obciążeniem dla całego układu kostnego i stawów. Z drugiej strony otyłość w starszym wieku ma działanie ochronne w niektórych chorobach przewlekłych np. niewydolności nerek (u osób dializowanych), chorobie wieńcowej czy niewydolności serca. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Odchudzać czy nie odchudzać?

Można więc zadać sobie pytanie czy seniora na pewno trzeba odchudzać? Jest to kwestia bardzo indywidualna, a każdy przypadek należy rozpatrywać osobno. Przyjmuje się, że osoby starsze mogą ważyć nieco więcej niż te, które nie ukończyły 65 lat. Jeśli jednak BMI seniora wynosi ponad 30, należy zadbać o to, aby schudł. Przed rozpoczęciem odchudzania warto skonsultować się z lekarzem podopiecznego, a jeśli jest taka możliwość, również z dietetykiem.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!