Jesienne bomby witaminowe

Jesień zbliża się wielkimi krokami. I choć dla większości z nas nie jest to ulubiona pora roku, warto docenić jej zalety. Jesień obsypuje nas ogromną ilością warzyw i owoców, są smaczne i zdrowe. Z wartości nich nie zdajemy sobie sprawy.

Ziemniaki

Kiedyś były podstawą kuchni, dziś obwinia się je o to, że tuczą. W dzisiejszych czasach młode ziemniaki możemy kupić już wiosną, jednak to właśnie wczesna jesień jest czasem, kiedy smakują najlepiej, wie o tym każdy, kto choć raz uczestniczył w wykopkach i jadł ziemniaki pieczone w popiele. Niewiele osób wie, że ziemniaki są świetnym źródłem witaminy C, a poza tym zawierają witaminy z grupy B witaminę K i tą bogate w minerały, np. fosfor, magnez, cynk i żelazo.

Słonecznik 

Lubisz łuskać słonecznik? Fantastycznie! Twój organizm i organizm seniora będą wdzięczne za tę pyszną przekąskę, gdyż słonecznik pomaga zachować młodość. Ziarna słonecznika możesz jeśli nie tylko w formie przekąski, ale także dodawać do potraw, np. do sałatek lub ciast. Słonecznik zawiera dużą dawkę witaminy E i jest bogaty w fitosterole – substancje, które obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz pomagają chronić przed chorobami serca i rakiem. Ziarna słonecznika są świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin takich jak witamina C, tiamina, rybofamina, nicyna, witamina A, zawierają też minerały: wapń, żelazo, magnez, potas, sód.

Orzechy

O tym, że orzechy są zdrowe nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Ich spożywanie świetnie wpływa na pracę mózgu i pamięć. Orzechy najsmaczniejsze są wczesną jesienią. Możesz sięgać po wszystkie, bo wszystkie są źródłem cennych witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych. W Polsce najbardziej popularne są orzechy, które rosną w naszej szerokości geograficznej – orzechy włoskie i laskowe. Orzechy włoskie są dobrym źródłem białka i tłuszczy, maja ich tak dużo, że w diecie mogą zastąpić ryby! W orzechach włoskich znajdziesz witaminy: C, B6, A, E, K, tiaminę, riboflaminę, i kwas foliowy. Orzechy laskowe mają podobny zestaw witamin. One również pozytywnie wpływają na pracę mózgu i układ krążenia i pomagają chronić organizm przed miażdżycą. 

Grzyby

Przez lata mówiono o nich źle. Powszechna stała się teoria, że są ciężkostrawne oraz pozbawione witamin i minerałów. Dziś wiadomo już, że to nieprawda. Grzyby składają się praktycznie wyłącznie z białka i wody, są niskokaloryczne i bogate w błonnik. Grzyby są bogate w witaminy z grupy B i D, zawierają potas, żelazo, wapń i jod. Grzyby faktycznie są ciężkostrawne, zwłaszcza dla osób starszych, chorujących na choroby układu pokarmowego czy mających problemy z nerkami. Trzeba również pamiętać o tym, aby jeść grzyby tylko ze sprawdzonych źródeł, a samemu zbierać tylko te, które dobrze znamy. Bo jak mawia stare przysłowie, wszystkie grzyby są jadalne, jednak niektóre tylko raz.

Owoce i warzywa

Praktycznie wszystkie owoce i warzywa, które zbieramy jesienią warto włączyć do diety własne i seniora. Cenne są warzywa korzenne takie jak marchew czy pietruszka, buraki, brokuły, brukselka, kapusta, papryka. Z owoców warto sięgać po jabłka, gruszki i śliwki. Do późnej jesieni można jeść świeże maliny. Spożywanie sezonowych warzyw i owoców to najprostsza droga do zdrowia i budowania odporności. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!