Jednym z podstawowych obowiązków każdej opiekunki jest pomoc w myciu i ubieraniu podopiecznego. Podpowiadamy jak radzić sobie z tym problemem

Jednym z podstawowych  obowiązków każdej opiekunki jest pomoc w myciu i ubieraniu podopiecznego. Czynności związane z higieną osobistą mogą budzić zawstydzenie zarówno u seniora, jak i u opiekunki. Dziś opowiadamy jak radzić sobie z tym problemem.

W obcym domu

Przyjeżdżasz do podopiecznego. W obcym domu wita Cię obcy człowiek. Czujesz się nieswojo, rozmowa nie jest swobodna, a Ty masz świadomość, że za chwilę będziesz musiała zmienić mu bieliznę lub pieluchę, umyć okolice intymne, będziesz musiała patrzeć na jego nagie ciało. Czujesz wstyd, jesteś zażenowana, nie wiesz jak się do tego zabrać. Co robić? Jak sobie z tym radzić?

Na początek warto uświadomić sobie, że te odczucia są naturalne i większość opiekunek reaguje w taki sposób. Dlaczego? Bo nagość kojarzy nam się z seksualnością.

Skrępowany podopieczny

Uczucie skrępowania dotyka nie tylko opiekunkę, ale i podopiecznego. Każdy z nas wolałby dbać o higienę osobistą sam, kiedy staje się to niemożliwe i jesteśmy zdani na pomoc innych, odczuwamy wstyd. Zadaniem opiekunki jest nie tylko pomoc w czynnościach higienicznych, ale również zadbanie o komfort psychiczny podopiecznego.

Najtrudniejszy pierwszy raz

Higienę intymną podopiecznego potraktuj jako rzecz naturalną. To twoja praca, są zawody, które wymagają kontaktu z nagością, np. lekarze mają z nią styczność na co dzień. Postaraj się myśleć, że ciało to całość, nie skupiaj się na tym, że niektóre jego części są intymne.

Zanim po raz pierwszy przystąpisz do czynności higienicznych dowiedz się jakie przyzwyczajenie ma twój podopieczny, jak do tej pory wyglądała higiena. Z czasem wszelkie te czynności staną się i dla Ciebie i dla podopiecznego naturalne.

Porady praktyczne

Jeśli masz taką możliwość, zacznij czynności pielęgnacyjne od czynności innych niż higiena miejsc intymnych, pozwól choremu przywyknąć do swojej obecności.

Jeśli chory jest mobilny, wszelkie czynności higieniczne powinny być wykonywane w łazience, w innym wypadku myjemy seniora w pozycji siedzącej na łóżku, pozycja leżąca jest ostatecznością.

Mycie zaczynamy od twarzy, potem przechodzimy do w dół, aż do stóp. Okolice intymne myjemy na końcu, po zmianie wody na czystą, na koniec należy zabezpieczyć ciało chorego przed odleżynami.

Co może Cię zaskoczyć

Jeśli jesteś początkującą opiekunką pewne kwestie mogą Cię zaskakiwać. Np. to, że niektórzy seniorzy w ogóle nie wykazują chęci mycia się. Oczywiście nie możesz na to pozwolić. Jeśli nie radzisz sobie z podopiecznym, który nie chce dbać o higienę osobistą, poproś o wsparcie jego najbliższych lub swojego koordynatora.

Dla wielu początkujących opiekunek zaskakujący jest sam wygląd ciała podopiecznego. Żyjemy w świecie, w którym króluje kult młodości. Rzadko mamy okazję oglądać szarą, pomarszczoną skórę. Ciało starca wyglądać może mało estetycznie, może wydać Ci się brzydkie, a nawet odrażające. Te uczucia powinny minąć, gdy zyskasz doświadczenie.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!