Alergia u seniora

Wiosna to  czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Słońce grzeje, temperatury, rosną, ptaki śpiewają, drzewa się zielenią. Nadchodzi czas piękny i… trudny dla alergików, z dla alergików-seniorów trudny szczególnie, bo alergia, która występuje u osób starszych jest nie tylko dokuczliwa, ale może nasilać też inne choroby. 

Czy senior może zostać alergikiem? 

Niestety tak. Choć większość osób, które cierpią na alergie ma ku temu skłonności od wczesnych lat dziecięcych, może zdarzyć się i tak, że alergia zacznie objawiać się dopiero w wieku starczym. Alergię może wywołać dosłownie wszystko – od pokarmów, przez roztocza, kucz, pyłki roślin, po słońce czy wodę. 

Najczęstsze objawy alergii to uporczywe kichanie, katar, kaszel, podrażnienie oczu, swędzenie skóry. Objawy te same w sobie nie są niebezpieczne, jednak mogą prowadzić do stanu, w którym zdrowie i życie seniora będzie zagrożenie, niebezpieczne mogą być np. duszności, w skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który bywa śmiertelny. 

Kalendarz pyleń

Wiosną często dochodzi do reakcji alergicznej występującej  w skutek pylenia roślin, warto wiedzieć jakie rośliny pylą w jakim okresie.

Luty – choć wydawać by się mogło, że w lutym przyroda jest jeszcze uśpiona, to nie do końca jest to prawdą, w lutym pyli leszczyna, olcha i cis. 

Marzec – to czas pylenia olchy, topoli i wierzby. 

Kwiecień – w kwietniu przypada czas pylenia winowajczyni bardzo często wysypujących objawów alergicznych – brzozy. W kwietniu pylą również topola, grab, jesion, dąb i nadal wierzba

Maj – kończy się okres pylenia brzozy i wierzby, za to dęby nadal pylą intensywnie, podobnie jak buki. W maju zaczynają pylić drzewa iglaste – sosna i świerk. Zaczyna się okres bardzo uciążliwy dla alergików, bo pylą również rośliny zielone – trawy, babka, pokrzywa, co gorsza okres ich pylenia nie mija szybko, trwa aż do jesieni. 

Czerwiec – na czerwiec przypada szczyt pylenia trwa, nadal pylą też szczaw, pokrzywa i babka lancetowata, a  dodatkowo komosa, czarny bez i lipa. Na terenach rolniczych alergikom dokucza pyłek rzepaku.

Lipiec – nadal pylą trawy, rośliny zielone – babka, komosa, szczaw i pokrzywa oraz lipa. 

Sierpień – w sierpniu pylą te same rośliny, które pyliły w lipcu.

Wrzesień – nadal pylą trawy i chwasty, w powietrzu mogą unosić się również pyłki ambrozji. 

Październik – w październiku poziom pyłków w powietrzu mocno spada, nadal pylą trawy i rośliny zielone, ale objawy alergii nie powinny być już aż tak dokuczliwe a końcówka roku powinna przynosić alergikom ukojenie. 

Alergia u seniora – co robić?

Po pierwsze nie szkodzić, czyli unikać kontaktu z alergenem. Jeśli wiesz, że senior cierpi na alergię staraj się izolować go od szkodliwych czynników. W przypadku alergii pokarmowych wystarczy zrezygnować z podawania uczulających produktów. Trudniej jest gdy senior uczulony jest na pyłki roślin, można jednak zrezygnować ze spacerów w okresie, kiedy poziom stężenia alergenu w powietrzu jest najwyższy (patrz kalendarz pyleń). Pamiętaj, że najwyższy poziom stężenie pyłków występuje w ciepłe, suche dni. Jeśli zdecydujecie się na spacer, po powrocie zmień seniorowi ubranie, możesz zaproponować mu też prysznic, aby zmyć alergen ze skóry. 

Nie pozbędziesz się pyłków wietrząc mieszkanie, ale pomocne powinny być oczyszczacze powietrza.

Jeśli objawy alergii są silne, prowadzą do powikłań (duszności, utrata przytomności, astma) lub nasilają objawy chorób seniora, koniecznie skonsultuj się z jego lekarzem prowadzącym.   

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!