Dieta dla seniora – Blog – opiekunka.gowork.pl

Porady dla opiekunek – dieta

Wraz z upływem lat nasz organizm pracuje coraz wolniej. Zmniejsza się wydzielanie śliny oraz soków trawiennych. Zostaje upośledzona motoryka pracy przewodu pokarmowego, co utrudnia trawienie pokarmu. U osób po 60. roku życia znacznie częściej mamy do czynienia z występowaniem niestrawności, biegunek, zaparć lub zgagi.

Z wiekiem częściej narzekamy na złe samopoczucie. Maleje  ogólna odporność organizmu, dlatego tak groźne w starszym wieku mogą być infekcje. Zmiany występują również w  układzie kostno-szkieletowym, gdzie następują zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforowej prowadzące do osteoporozy. Często mamy do czynienia także z upośledzeniem wydzielania insuliny, co może prowadzić do cukrzycy typu 2.

Dieta seniora powinna być dopasowana do jego indywidualnych potrzeb a także zaleceń lekarza, np. przy cukrzycy czy miażdżycy. Musi być również niskokaloryczna.

W menu trzeba uwzględnić przede wszystkim produkty zbożowe (pieczywo pełnoziarniste i mieszane – pszenno-żytnie), kasze z grubego przemiału, ryż najlepiej brązowy, makarony.

W jadłospisie musi znaleźć się nabiał – doskonałe źródło wapnia, który wzmacnia kości i zęby. Najlepsze są kefiry, jogurty i maślanki, które nie wywołują przykrych dolegliwości i poprawiają mikroflorę jelita grubego. Najlepiej spożywać nie więcej niż 2-3 jaja tygodniowo, bo żółtko zawiera dużo cholesterolu (białko można jeść do woli).

Ryby warto jeść minimum dwa razy w tygodniu. Dostarczają niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zwiększają poziom dobrego cholesterolu, zmniejszają krzepliwość krwi, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca. Ryby, zwłaszcza tłuste (śledź, makrela), zawierają sporo witaminy D i są bogatym źródłem dobrych tłuszczy.

Warzywa i owoce najlepiej jeść na surowo lub gotować na parze i rozdrabniać. Są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin. Opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy.

Należy też pamiętać o wypijaniu co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Ograniczyć a najlepiej wykluczyć z diety należy wszelkie słodycze, czekolady, cukierki, które podnoszą gwałtownie poziom cukru we krwi i prowadzą do otyłości. Zakazane są również fast – foody oraz produkty przetworzone.

 

Rady dla opiekunek:

  • Zadbaj, by senior zjadał 4-5 małych posiłków w ciągu dnia. To nie obciąży żołądka i zapobiegnie gwałtownym spadkom poziomu cukru we krwi,
  • Urozmaicaj dietę tak, by zapobiec niedoborom składników pokarmowych, także witamin, minerałów,
  • Dbaj, by posiłki były apetycznie podane, smaczne i kolorowe, co pobudzi zaburzone łaknienie,
  • Zapewnij miłą atmosferę podczas posiłku,
  • Nie zmuszaj seniora do jedzenia, ale nie pozwól, by rezygnował z posiłków,
  • Ogranicz spożycie soli kuchennej zastępując ją przyprawami ziołowymi,
  • Zamiast smażenia gotuj, duś lub piecz w folii.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!